Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme Estetiği
Estetik Ameliyatlar

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Meme dikleştirme “mastopexy” olarak da bilinen ve oldukça sık uygulanan estetik meme operasyonlarından biridir. Tek başına uygulanabildiği gibi, sıklıkla meme protezi operasyonlarıyla veya meme küçültme operasyonlarıyla beraber de uygulanabilmektedir.

 Meme dikleştirme ameliyatında, fazla cilt dokusunun çıkarılması ve çevre dokunun toparlanması ile sarkık olan meme dik bir şekle getirilir. Yeni bir meme konturu ve şekli elde edilir. Sarkma ile birlikte meme büyüklüğü normalse sadece dikleştirme, meme büyükse beraberinde meme küçültme, şayet meme küçükse de protez konulması gerçekleştirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde daha genç ve diri görünümde memelere sahip olan hastaların özgüveni artmakta, daha rahat spor yapabilmekte ve sarkık memelere bağlı mevcut cilt problemleri de ortadan kalkmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatına uygun olan kişiler kimlerdir?

Gebelik, yaşlanma, kilo verme, emzirme ve öncesinde silikon protez uygulanması, kalıtsal nedenlere bağlı olarak memeler sarkabilir. Şu kişiler bu operasyon için uygundur:

  • Sağlıklı ve ilave bir problemi olmayanlar
  • Yakın bir gelecekte hamile kalmayı düşünmeyenler
  • Memesinin sarkmasından ve volüm kaybetmesinden,
  • Meme başının aşağıya doğru yer değiştirmesinden
  • Bir memesinin diğerinden farklı biçimde aşağıya doğru yer değiştirmesinden yakınan kimseler bu operasyon için adaydır.

Ameliyatın zamanlaması da önemlidir. Gebelik ve emzirme süreçleri tamamlandıktan sonra bu ameliyatı olmak uygun olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyat süreci nasıldır?

Öncesinde hastaneye gitmiş, anestezi hekimince yapılmış olan tetkikleriniz görülmüş ve muayene olmuş durumdasınız. Gece 12’den sonra aç kalacak bir şey yiyip içmeyeceksiniz. Sabah aç karnına ameliyatın yapılacağı hastaneye gelerek yatış yapılacak ve önceden size rezerve edilmiş odanıza alınacaksınız. Damar yolunuz açılacak bir serum takılacak ve bekleyeceksiniz. Ameliyat sonrasındaki dönem için, pansuman yaparken kolaylık sağlaması açısından önden düğmeli ya da fermuarlı pijama veya eşofman giymeniz yararlı olur. Ameliyat saatinde görevliler sizi alıp ameliyathaneye götürecek ve anestezi uzmanının ve ameliyat ekibinin güvenli ellerine teslim edileceksiniz. Genel anestezi ile tüm operasyon gerçekleştirilecek ve siz hiçbir ağrı duymayacaksınız.

Ameliyat yaklaşık 3 saat sürecek ve kısa bir derlenmeden sonra odanıza götürüleceksiniz. Tam olarak kendinize geldiğinizde ilk başta ağrınız olmasa da anestezi etkisinin geçmesi ile bir miktar ağrınız olabileceği için bunu önleyecek ağrı damar yoluyla size verilecek ve ağrısız bir gece geçirmeniz sağlanacaktır. Kendinize geldiğinizde ameliyat salonunda size giydirilmiş özel bir cerrahi sutyen üzerinizde olacak. Bunu ilk 1 ay kullanmalısınız. Ameliyatta konulan direnleri göreceksiniz. Bu drenler 2-3 gün kalacak ve sonrasında çekilecek. Konulma nedeni meydana gelebilecek küçük sızıntıların ve sıvıların meme bölgesinde kalmaması ve birikim oluşturmamasıdır. 6-8 saat sonra sıvı gıdalarla başlayarak ağızdan gıda alabilirsiniz. Damar yolunuz açık olduğu için size ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilecek. Rahat etmeniz için gerekli koşullar sağlanacak,1 gece hastanede misafir olduktan sonra ertesi sabah tarafımdan kontrol edilerek, reçeteniz düzenlenecek ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda bilgilendirildikten sonra evinize ya da kaldığınız otele gideceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Operasyonun sınırsız bir kalıcılığı yoktur. Gebelik, hızlı kilo alıp vermek, yapısal olarak memelerde gevşeklik veya beraberinde silikon implant olması durumlarında sonrasında sarkma kaçınılmaz olacaktır. Fakat öncesindeki sarkmış memeniz gibi bir duruma dönmeyecektir. Yıllar geçtikçe de sarkma daha belirgin hale gelecektir. Kişiden kişiye ve öncesinde yapılan operasyonun yeterliliğine de bağlı olan bir durumdur. Bilinmelidir ki, süre değişse de uzun bir müddet kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

İz konusu kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygulanan cerrahi yönteme göre meme başında, meme altında ters T, J veya dikey biçimde izler kalacaktır. Ameliyattan sonra uygun olan erken dönemde özel kremler veya araçlarla bu izler azaltılabilir. 1 yıl içinde genellikle izler çok belirsiz hale gelir. Bazı yatkın kişilerde keloid veya hipertrofik skar denilen yara iyileşme bozuklukları olabilir. Bunlar eğer gerçekleşirse ayrıca uğraşılması gereken durumlar olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası emzirme problemi yaşar mıyım?

Meme dikleştirme sonrası genellikle emzirme problemi yaşanmaz. Beraberinde protez de konulsa bile emzirebilirsiniz. Uygun bir yöntem tercih edildi ve gerekli özen gösterildi ise emzirmenizin bu ameliyattan sonra çok büyük ihtimalle etkilenmeyeceğini bilmeniz yeterlidir.

Meme dikleştirme sonrası hamile kalınabilir mi?

Hamilelikteki meme büyüme dönemini de hesaba katarsak, hamile kalmadan 1 yıl öncesinden bu ameliyatı olmanız uygun olacaktır.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.