Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği
Estetik Ameliyatlar

Meme küçültme operasyonu nedir?

Meme küçültme operasyonu “redüksiyon mammoplasti” olarak da adlandırılır.  Meme yağ dokusunun, meme dokusunun ve cildin, memenin vücutla orantılı olması için veya aşırı meme büyüklüğünün verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak amacıyla yapılan estetik bir operasyondur.

Büyük memeler sadece ağrı ve diğer rahatsızlıkların yanı sıra, kişiyi psikolojik olarak da sıkıntıya sokan, özgüveni etkileyen önemli bir durumdur. Meme büyüklüğünün normale gelmesiyle kişi varsa ağrılarından kurtulmakta, özgüveni yerine gelmekte, duygusal durumu çok daha iyi olmaktadır.

Kimler meme küçültme operasyonu için uygundur?

Ergenlik dönemini tamamlamış kişiler üst yaş sınırı olmaksızın sağlıklı ve başka engel durumları yoksa meme küçültme operasyonuna uygundur. Devasa boyutta meme veya jigantomasti denilen durumda ise ergenliği tamamlamadan ilave psikolojik travma oluşturmadan daha erken dönemde ameliyat yapılabilir. Aşağıdaki özelliklere sahip kişiler meme küçültme için uygundur;

 • Fiziksel olarak sağlıklı
 • Ergenliği tamamlamış
 • Gerçekçi beklentileri olan
 • Öncesinde sigara içmeyen veya operasyon öncesi sigarayı bırakmış
 • Memesinin çok büyük olduğundan şikayet eden
 • Memeleri fiziksel aktivitelerini kısıtlayan
 • Meme büyüklüğü nedeniyle sırt, omuz veya boyun ağrısından yakınan
 • Sutyen askılarına bağlı derin izler oluşmuş olan

Meme altlarında ciltte maserasyon denilen cilt bozukluğu gelişmiş hastalara meme küçültme için uygundur.

Sık Sorulan Sorular

Meme büyümesinin nedenleri nelerdir?

Memelerde büyüme normal ve fizyolojik bir durumdur. Kişinin rahatsızlık duyacağı şekilde fazla büyümesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunların başında ailesel nedenler gelir. Hormonal nedenlerle de büyüme olabilir. Bir memenin büyümesi ise araştırılması gereken durumlardandır.

 Menstrual dönemde, gebelikte de büyüme olur. Fazla kilo alma sonucu yağı artışıyla da memede büyüme gözlenir. Meme tümörleri, benign hipertrofiler, memelerde inflamasyona bağlı , doğum kontrol ilaçları, diüretik veya antiasid ilaçların yan etkileri olarak memelerde patolojik büyümeler gözlenebilir.

Memeler yapısal veya genetik olarak da herhangi bir bozukluk olmadan da normalden büyük olabilir.

Memelerin küçültülmesi için başvuran hastalar genellikle yapısal olarak büyük memeleri olan veya aşırı kilo alma sonrası memelerinde büyüme olan hastalardır.

Meme küçültme operasyonu kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Meme gelişiminin tamamlanması genellikle 16 yaşından sonra olduğu için bu yaştan sonraki dönemlerde hasta da uygunsa meme küçültme operasyonu uygulanabilir.

Meme küçültmenin kişiye sağladığı yararlar nelerdir?

 • Kişi kendini daha çok beğenir, daha kolay kıyafet seçer ve yaşamdan aldığı zevk ve kalite artar
 • Boyun, sırt, omuz kol ağrıları ve uyuşuklukları azalır veya kaybolur
 • Büyük memelere bağlı duruş bozuklukları, omurga eğrilikleri düzelir
 • Daha rahat hareket etme mümkün olduğu için kilo verme kolaylaşır, fiziksel hareket kabiliyeti artar, daha sağlıklı bir yaşam mümkün olur.
 • Büyük memelerin alt kısmında artan neme bağlı olan dermatit gibi durumlar iyileşir.
Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Anesteziye bağlı veya hastane ve diğer genel ameliyat sonrası   risklerin yanı sıra operasyonun kendine ait bazı riskler de vardır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Alerjiler ( ilaçlar,kan ürünleri ,dikiş mataryelleri ve diğer kullanılan ürünlere bağlı)
 • Kanama ve buna bağlı kan birikmesi(hematom)
 • Meme asimetrisi ve şekil bozukluğu
 • Sıvı birikimi
 • Enfeksiyon
 • Yara izinde belirginleşme, hipertrofi, yara iyileşme bozuklukları
 • Cilt veya altı dokularda beslenme bozukluğu(nekroz)
 • Meme başında genellikle geçici olan his kaybı
 • Emzirmede sorunlar
Meme küçültme ameliyat süreci nasıldır?

Öncesinde hastaneye gitmiş, anestezi hekimince yapılmış olan tetkikleriniz görülmüş ve muayene olmuş durumdasınız. Gece 12’den sonra aç kalacak bir şey yiyip içmeyeceksiniz. Sabah aç karnına ameliyatın yapılacağı hastaneye gelerek yatış yapılacak ve önceden size rezerve edilmiş odanıza alınacaksınız. Damar yolunuz açılacak bir serum takılacak ve bekleyeceksiniz. Görevliler sizi alıp ameliyathaneye götürecek ve anestezi uzmanının güvenli ellerine teslim edileceksiniz. Genel anestezi ile tüm operasyon gerçekleştirilecek ve siz hiçbir ağrı duymayacaksınız.

Ameliyat yaklaşık 3 saat sürecek ve kısa bir derlenmeden sonra odanıza götürüleceksiniz. Tam olarak kendinize geldiğinizde ilk başta ağrınız olmasa da anestezi etkisinin geçmesi ile bir miktar ağrınız olabileceği için bunu önleyecek ağrı kesiciler özel sistemlerle damardan size verilecek ve ağrısız bir gece geçirmeniz sağlanacaktır. Kendinize geldiğinizde ameliyat salonunda size giydirilmiş özel bir cerrahi sutyen üzerinizde olacak. Bunu ilk 1 ay kullanmalısınız. Ameliyatta konulan direnleri göreceksiniz. Bu drenler 2-3 gün kalacak ve sonrasında çekilecek. Konulma nedeni meydana gelebilecek küçük sızıntıların ve sıvıların meme bölgesinde kalmaması ve birikim oluşturmamasıdır. 6-8 saat sonra sıvı gıdalarla başlayarak ağızdan gıda alabilirsiniz. Damar yolunuz açık olduğu için size ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilecek. Rahat etmeniz için gerekli koşullar sağlanacak,1 gece hastanede misafir olduktan sonra ertesi sabah tarafımdan kontrol edilerek, reçeteniz düzenlenecek ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda bilgilendirildikten sonra evinize ya da kaldığınız otele gideceksiniz.

İlk günlerden sonra memelerde bir ödem meydana gelebilir. Bu ameliyata bağlı ve normal bir durumdur. Pansumanlarla yakın şekilde takibimizde olacaksınız. 1 haftadan itibaren ödem azalmaya başlar ve sonrasında da memeler istediğimiz boyuta gelir.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

İz konusunda, yapılan ameliyatın tekniği, cerrahın dokuya olan titiz yaklaşımı ve kişideki yara iyileşmesi durumu çok önemlidir. Uygun bir teknik ve başarılı bir cerrahi operasyon sonrası iz minimal ve kabul edilebilir olacaktır. Sıklıkla uyguladığım yöntemde memede ters T şeklinde bir iz olacaktır. Meme başının orta kısmından aşağıya inen ve meme katlantısında kalan bir iz bu ameliyat için en iyi estetik sonuçlardan birini oluşturur. İzler 1 yıl içinde ten rengine dönecek ve çok az görülecektir.

Meme küçültme ameliyatı ağrılı mıdır?

Operasyon döneminde zaten ağrı hissetmeyeceksiniz. Sonrasında da başarılı ve dokuya az travmatik bir operasyon gerçekleştirilmiş ise uygun ağrı kesicilerin de desteğiyle ağrı en az şekilde olacaktır. Bazı kişiler düşük ağrı eşiğine sahip kişilerdir. Bunların biraz daha fazla ağrısı olursa da 1-2 gün sonra ağrılar en az düzeye inecektir.

Meme küçültme sonrası emzirme sorunu yaşanır mı?

Uygun bir teknikle yapılan operasyon sonrası süt salgılayan meme bezlerine çok hasar verilmez ve doku çok azaltılmaz ise emzirmede bir problem genellikle oluşmayacaktır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Uygun bir teknikle ve etkin bir işlem yapılmış ise uzun bir süre sarkma oluşmaz. Meme küçültmenin yanı sıra sarkıklık için dikleştirme de yapılması çoğu kez gerekli olmaktadır. Dikleştirme de eklenen hastalarda sarkma daha geç olmaktadır. Fazla kilo alma, birden fazla hamile kalma sarkmayı arttıracaktır.

Memem küçültme ameliyatı sonrası memeler tekrar büyür mü?

Ameliyat sonrası fazla kilo alınırsa memelerde yağ birikimine bağlı büyüme kaçınılmazdır. Kilo alınmaz ise memelerde normalde büyüme olmaz.

Meme küçültme ameliyatından sonra normal hayatıma ne zaman dönerim?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ilk 1 haftada operasyona bağlı ödem daha fazla olacaktır. 1. Haftadan sonra oluşabilecek morluklar yavaş yavaş gidecek, 2 haftadan sonra daha rahat hareket edebileceksiniz. 1. Aydan sonra çok fazla ağrı olmaksızın normal hayatınıza bazı kısıtlamalar olsa da dönebileceksiniz. Normal yara iyileşmesinin 6 hafta olduğu düşünüldüğünde ameliyattan 1.5 ay geçtiğinde çok az yakınmanız kalacaktır. 1 ay özel sutyen giymelisiniz sonrasında sporcu sutyeni veya normal toparlayıcı bir sutyen giymeye devam edebilirsiniz.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.