Burun Estetiği

Burun Estetiği
Estetik Ameliyatlar

Burun Estetiği

Burun estetiği (Rinoplasti) en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan olup, burna yeni bir şekil verilmesi işlemidir. Hastanın ana gayesi memnun olmadığı burnunun şeklinin veya boyutunun değiştirilmesidir. Burun yüzümüzün ortasında yer alan bir organ olduğu ve aynaya baktığımızda da en dikkati çeken bölge olduğu için estetik kaygılarımızın başında gelmesi de sürpriz olmayacaktır. Burnun şeklinin değişmesi ifadeyi ve görüntüyü de değiştirecektir. Bu durum estetik rinoplasti ameliyatı olma arzusunun nedenidir.

Burun şekil bozuklukları farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar genetik, ergenlik döneminde kemik ve kıkırdak dokuda gelişme bozukluğu veya travma sonucu oluşan şekil bozukluklarıdır.

Diğer bir konu da nefes alma problemleridir. Bu durum burnun içinde deviasyon yani eğrilik, burun içi yapılarında şişmeler başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Kişinin günlük hayatını ve yaşam kalitesini son derece olumsuz biçimde etkileyen bir durumdur. Aynı seansta estetik düzeltme ile birlikte burun içine de müdahale edilerek sorun ortadan kolaylıkla kaldırılır. Kişinin kendisinin beğendiği bir burun ve rahat nefes almak. Burun hastasının mutluluk zirvesine ulaştığı noktadır.

Kimler estetik rinoplasti için uygundur?

 • Burun kemiğinde, uç kısmında veya şeklinde bozukluk olanlar
 • Burun büyüklüğünden memnun olmayan, küçültmek isteyenler
 • Kemerli bir burun yapısına sahip olanlar
 • Burun ucu düşük olan ve kaldırılmasını isteyenler
 • Burun kanatlarında farklılık, genişlik olanlar
 • Burun kanatlarının geniş olduğunu düşünüp daraltmak isteyenler
 • Travma, kaza nedeniyle burnu kırılanlar
 • Nefes alma problemi olan ve bu işlemle birlikte burnunun şeklinin de düzeltilmesini isteyenler
 • Operasyon için genel bir engeli olmayan sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olanlar

Rinoplasti ameliyatı kaç farklı türde yapılır ve birbirinden farklı veya avantajlı yönleri nelerdir?

Farklı isimler, terimler, yeni bulunmuş yöntemler de duysanız temelde 2 farklı yöntem var. Açık ve Kapalı. Bu kadar basit. Bunların birbirine net bir üstünlüğü yok. Cerrahlar kendilerine göre bir yol izler, daha iyi yaptığını düşündüğü tekniği kullanır. Teknikte bazı modifikasyonlar yapabilir. Tecrübe ve yeteneğine göre bir sonuç ortaya çıkar.

Kapalı burun ameliyatında tüm kesiler burun içinden yapıldığı, burnun bazı yapılarının korunduğu ve burun altında kesi izi olmadı ve daha hızlı bir iyileşme olduğu düşünüldüğü için son zamanlarda daha çok tercih ediliyor.

 Bu konudaki videomu izlerseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi de ameliyat sürecimiz ya da güzel bir anı ve macera olduğunu düşündüğüm duruma gelelim

AMELİYAT GÜNÜ GELDİ ÇATTI.

Ameliyat öncesinde gerekli görüşmeyi gerçekleştirdik, nasıl bir sonuca ulaşabileceğimizi planladık, riskleri konuştuk ve ameliyat gününü belirledik ve randevumuzu aldık. Ameliyattan önceki günlerde kan tahlili ve Anestezi bölümü değerlendirmesi için hastaneye gittiniz. Her şey hazır ve kontrolümüz altında.

Ameliyat sabahı öncesinde saat gece 12 ‘den sonra bir şey yiyip içmeden aç karnına hastaneye gelecek ve sizin için ayrılmış odanıza geçeceksiniz. Damar yolunuz açılacak ve ameliyat salonuna saatinizde alınacaksınız. Genel anestezi ile operasyon yapılacağı için herhangi bir ağrı acı hissetmeyeceksiniz.

Ameliyat 2-3 saat arasında sürecek ve kısa bir derlenmeden sonra odanıza götürüleceksiniz. Tam olarak kendinize geldiğinizde burnunuzda bir dolgunluk hissi olacak. Burnunuz içinde silikondan yapılmış bir tampon ve burun üzerinde bir alçı bulunacak. İlk başta ağrınız olmasa da anestezi etkisinin geçmesi ile bir miktar ağrınız olacaktır. Refakatçiniz veya sizin tarafından burun üzerine tarif ettiğimiz şekilde buz uygulaması ödem ve morarma olmaması için çok önemlidir. İlk gün buz uygulaması ile sonrasında çok rahat edeceksiniz. 6-8 saat sonra sıvı gıdalarla başlayarak ağızdan gıda alabilirsiniz. Damar yolunuz açık olduğu için size ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilecek. Rahat etmeniz için gerekli koşullar sağlanacak. 1 gece hastanede misafir olduktan sonra ertesi sabah tarafımdan kontrol edilerek, reçeteniz düzenlenecek ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda bilgilendirildikten sonra evinize ya da kaldığınız otele gideceksiniz.

İlk günlerde burun içinde tampon olduğu için burun arkasında genizde akıntı, hapşırma isteği olabilir. Size verilecek ilaç ve spreyleri kullanmalısınız. Ameliyat sonrası erken dönemde özellikle ıkınma veya şiddetli öksürmeden kaçınmak gerekir. Başınızı öne çok eğmemeye de özen göstermelisiniz.

5-7 gün sonra burun içindeki silikon tampon kliniğimizde çıkarılacak. 2-3 gün sonra da burun üzerindeki alçı alınacaktır. Yeni ama bira ödemli burnunuzu artık görebilirsiniz. Burun ödemi aylar içinde azalacak ve istediğiniz şekildeki burnunuza kavuşacaksınız.

İlk 2 hafta burun çevresi ve yüzde morarma ve şişlikler olabilir. Bunlar kısa sürede geçecektir. Burnun istenen forma kavuşması 1 yılda olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer durumlar:

 • Ameliyattan 10 gün sonrasında uçuş yapabilirsiniz
 • İlk ay spor yapmamanız ve burnunuza gelecek travmalardan korunmanız gerekir
 • Başınızı öne eğmemeye özen göstermelisiniz
 • 3 ay gözlük kullanmamaya çalışın

Ameliyatsız burun estetiği

Burun dolgusu

Burun dolgusu burun-alın birleşim yerinde çöküklük, burun sırtında çöküklük ve düzensizlik gibi durumlarda kullanılabilen bir yöntemdir. Ameliyat düşünen bir hastaya yapılmamalıdır. Eriyip etkisi kaybolunca ancak ameliyat planlanabilir. Burunda çok fazla damar ve sinir ağı olduğu için özellikle burun damarlarına yapılacak bir dolgu nekroz denilen beslenme bozukluğu oluşmasına neden olabilir. Prensip olarak burun dolgusunu tercih etmiyorum.

Burun botoxu

Bu yöntem bazı uygun vakalarda çok etkilidir. Aşağıdaki hasta gruplarında yapılması uygun olacaktır:

 • Gülme esnasında burun kanatlarında genişleme olanlar
 • Konuşma esnasında burun ucunun aşağı doğru çekildiğinin tespit edildiği hastalar

Uygun kas bölgesine uygun dozda yapılan Botox uygulaması sayesinde belirli kas grubu gevşer ve burun ucu yukarı doğru yer değiştirir veya burun kanatlarındaki fazla genişleme azalır. Hasta daha doğal bir burun görünümüne sahip olur.

Burun ip uygulamaları

Son zamanlarda burnun ip uygulamaları ile yukarı çekilmesi uygulamalarının yapıldığı görülmektedir. Bu uygulamaların ,sonrasında yapılacak estetik burun operasyonlarına engel olabileceği, etkilerinin geçici olabileceği ve reaksiyon ve enfeksiyon risklerinin de olabileceği her zaman akılda tutulmalıdır.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.