Liposuction

Liposuction
Estetik Ameliyatlar

Liposuction

Klasik olarak “yağ aldırma”işlemine verilen ameliyat ismidir. Bu ameliyat estetik cerrahların en sık gerçekleştirdiği ameliyatlardandır. Vücudun farklı bölgelerinde biriken yağlar klasik yöntemle ki bu ince kanüller kullanılarak vakumla yağların çekilmesi ile ya da yardımcı cihazlarla alınır. Farklı isimler verilse de ya da farklı yöntemle yapılıyor diye lanse edilse de temel olarak işlem yağın alınmasıdır. Bunun için son yıllarda ultrasonik yöntemle (VASER LİPOSUCTİON) , titreşimle ya da lazerlerle yağın alınmasının kolaylaştırıldığı cihaz destekli liposuction ameliyatları yapılmaktadır. Hepsinin farklı dezavantajları ve bazı komplikasyonları olabilmektedir.

Liposuction bir zayıflama yöntemi olamaz. Fazla miktarda kilo aldıktan sonra “yağlarımı aldırırım , eski formuma dönerim” diyemezsiniz. Liposuction ameliyatı ile kısıtlı ve belirli bölgedeki yağlar alınabilir. Bu kısmen incelme ve şekillenme sağlar ancak sizi zayıflatmaz. Bu ameliyattaki en büyük komplikasyonlar , beklentisi ve isteği yüksek olan hastanın istemi  sonrası agresif ve fazla miktarda yağ alma  ile oluşmaktadır. Cerrahların çok dikkatli olması gereken ameliyat sınıflarındandır.

Liposucion kadın ve erkeklere uygulanabilir. Erkeklerde yağ birikme bölgeleri farklıdır ama işlem aynı biçimde gerçekleştirilir.  Karın germe ameliyatları ile sıklıkla kombine edilen bir ameliyattır.

Hangi bölgelere liposuction uygulanabilir?

  • Gıdı
  • Meme
  • Karın ön bölgesi
  • Karın yan bölgeleri
  • Basen
  • Bacak ve dizin iç kısımları, bacağın ön kısmı
  • Ayak bilekleri
  • Sırt

Liposuction ameliyatı öncesinde dikkat edilecek durumlar ve ameliyat süreci

Bu ameliyat için uygun hastayı belirlemek çok önemlidir. İleri diabet, kanama bozuklukları, kontrolsüz ileri hipertansiyon, ciddi kronik hastalıkları (kalp, böbrek ,akciğer) olan hastalarda yapılmamalıdır. Ciddi komplikasyonlar, kanama ve yara iyileşme bozuklukları gözlenebilir.

Ameliyat yazın da yapılabilir ancak hastaya korse giymenin bu dönemde biraz zahmetli olacağı anlatılmalıdır.

Öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanımınız varsa veya roacutane gibi bir ilaç başlandı ise bunu cerrahınıza söylemelisiniz. Daha önce ameliyat geçirdiyseniz ameliyat süreçleriniz ve allerjileriniz hakkında bilgi vermelisiniz.

Ameliyat genellikle hastane ortamında yapılır. Genel anestezi tercih edilmelidir. Küçük kesilerden ilerletilen kanül denilen borucuklar kullanılır. Öncesinde tümesan denilen özel hazırlanmış ilaç-sıvı karışımı yağ alınacak bölgeye verilir. Uygun bekleme süresinden sonra  özel vakum sistemi ile yağlar çekilir. İşlem sonrası korseniz giydirilir. 1 gün hastanede kalırsınız. Ertesi gün kontrolünüz yapılarak reçeteniz verilir ve taburcu edilirsiniz. Kontrolünüz klinikte yapılır. Gıdı liposuctionu gibi ufak bölge işlemlerinde ise aynı gün eve gidebilirsiniz.

Ameliyat sonrası süreç:

Ameliyattan 3 gün sonra klinikte kontrolünüz ve pansumanınız yapılacak. Korse giymeye ise 1 ay devam edeceksiniz. İlk 1 hafta hareketlerinize dikkat etmeli ve mümkün olduğunca istirahat etmelisiniz. Dik oturmanızı ve çok fazla yürümemenizi isteriz. İşlem bölgelerinde hafif morluklar olabilir, bunlar kısa sürede geçecektir. 1 hafta sonra ılık duş alabilirisiniz . Ameliyattan  1 hafta 10 gün sonrasında da  uçuşunuza izin verebiliriz.

Liposuction sonrası kilo almamaya özen göstermelisiniz. Ne kadar özen gösterirseniz, elde ettiğimiz sonuçları o denli uzun süre koruyabileceğinizi unutmamalısınız.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.