Yüz Germe Estetiği

Yüz Germe Estetiği
Estetik Ameliyatlar

Yüz germe (face lift) operasyonu

Yüzümüz yaşla orantılı biçimde sarkar. Yaşlanma nedeniyle yüzün aşağıya doğru sarkması, yanakların ortaya kayıp yine aşağıya doğru yer değiştirmesi nedeniyle yüz germe işlemleri ortaya konmuştur.  Ciltaltı dokusunun yapısının değişmesi, yaşlanma, yerçekimi ve genetik özellikler nedeni ile bu gerçekleşir.  Bu konuda artık oldukça fazla tedavi seçeneğimiz mevcut. Son yıllarda bu sorun için estetik uygulamalar ameliyatsız yöntemlere doğru kayma gösterdi. Gerek estetik cihazlarda olan gelişmeler ve yeni teknolojiler gerekse de ip askı uygulamalarının yaygınlaşması ile artık cerrahi yöntemler daha ikinci planda değerlendirilmekte. Hastaların ameliyatsız yöntemlerden ilk aşamada çekinmeleri veya ameliyata çok uygun olmamaları de bu konuda önemli etkenlerden.

Yüz germe ameliyatında kulağın ön kısmından arkaya doğru uzanan bir kesi yoluyla yüzün yukarı doğru çekilmesidir. Klasik cerrahi metodla ya da son yıllarda daha da fazla uygulanan şekilde endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

Kimler face lift ameliyatı için uygundur?

Face Lift yüzdeki sarkması belirginleşmiş cilt altı dokusu gevşekliği ilerlemiş 40 yaşından büyük hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Estetik bir operasyona genel olarak uygun durumda olmanın yanı sıra face lift ameliyatı için sigara konusu çok önemlidir. Hastanın mümkünse sigara içmiyor olması veya kullanıyorsa da en az 2 hafta öncesinden kesmesi ve operasyon sonrası erken dönemde kullanmaması gerekir. Bu ameliyat sonrasında oluşabilecek yüz cildindeki beslenme bozuklukları gibi komplikasyonların önlenmesi açısından çok önemlidir. Hastanın ciddi diabet, kanama bozuklukları veya ameliyata engel genel durumlarının da olmaması gerekir. Diğer bir nokta da hastanın yüzünün tamamen gençleşeceği gibi bir beklentisinin olmaması gerektiğidir. Ameliyat sonrasında erken dönemde olmasa da sonrasında hasta için memnuniyetsizlik oluşturabilecektir. Yüz germe yeni bir yüz oluşturma ameliyatı değildir. Hastaya öncesinde çok iyi anlatılmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrasında nasıl ve hangi yüz bölgesinde bir iz olacağı da iyi biçimde gösterilmelidir.

Yüz germe ameliyatı diğer germe ameliyatları olan boyun germe, alın germe operasyonlarıyla birlikte de yapılabilir. Yaklaşık 3 saat süren ve genel anestezi altında uygulanan bir ameliyattır. 1 gece hastanede kalış genellikle yeterlidir. Ameliyattan sonra özel bir yüz korsesi kullanılır.1 hafta kadar bu korsenin kullanılmasını isteriz. Yaklaşık 10 gün -2 hafta arasında da normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra bazı şişlik ve hafif morarmalar normal olarak gözlenebilir.

Son yıllarda endoskopik yüz, alın germe ve kaş kaldırma işlemlerini de başarı ile gerçekleştirmekteyiz. Genel anestezi riskleri olmayışı, daha hızlı bir iyileşme periyodu önemli avantajları olmakta. Fakat deneyim ve bilgi gerektiren işlemler olduğunu ve hemen herkese uygulatmamanız gerektiğini diğer tüm işlemlerde olduğu gibi tekrar hatırlatmak isterim.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.