Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)
Estetik Ameliyatlar

Jinekomasti (erkekte meme büyümesi)

Normal fizyolojik gelişimde ergenlik döneminde erkekte memeler hafif büyüme eğilimi gösterebilir. Bu büyümenin ergenlik sonrası geriye dönmemesi veya artış göstermesi erkek çocuk veya genç bireyde önemli bir sorun oluşturur. Son yıllarda gıda, su, çevresel etkenlerle bu problem daha çok gözlenmeye başlandı. Özellikle gıdalardaki katkı maddeleri ve kimyasallar çocuklarda erken ergenlik, memelerde büyüme gibi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bununla ilgili giderek artan bir bilimsel çalışma sayısı mevcut.

Erkeklerde oluşan her memede büyüme “jinekomasti” olarak değerlendirilmez.” Yalancı jinekomasti” veya “sosyal jinekomasti “denilen durumda meme bölgesinde aşırı bir yağ artışı nedeniyle büyüme oluşur. Hatta kişi öne doğru daha eğik durarak bunun görünmesini azaltmaya çalışır. Uygun ve daha kalın , bol kıyafetler tercih eder. Erkek çocuklar için jinekomasti, arkadaşları tarafından alay konusu bir durumdur. Bu nedenle psikolojik bir travmaya yol açmadan uygun zamanda bu durum tedavi edilmelidir. Ayrıca yaşlı erkeklerde de %50 oranda fizyolojik bir jinekomasti gözlenmektedir.

Yağ artışının mı yoksa meme dokusunun mu fazla miktarda olduğunun ayırımı cerrahınızın isteyeceği bir Ultrason tetkiki ile kolaylıkla ayırılacaktır. Yapılacak cerrahi işlem buna göre şekillenecektir. Yağ birikmiş ise liposuction, meme dokusu artmış ise cerrahi olarak dokunun çıkarılması işlemi planlanacaktır. Bazı durumlarda her ikisi birlikte uygulanır ve cilt fazlalığı varsa da çıkarılır.

Hangi durumlar jinekomastiye yol açar?

Jinekomasti çoğunlukla nedeni bilinmeyen bir durumdur. Çok az oranda bazı nedenler belirlenebilir. Bunlar;

  • Bazı hastalıklar: siroz, tiroid hastalıkları, bazı kanserler ki bunlar hipofiz, akciğer, testis ve sürrenal olarak söylenebilir.
  • Bazı ilaçlar: prostat kanseri tedavisinde kullanılan antiandrojen ilaçlar,anabolik steroidler,simetidin, diazem, spironolakton ,östrojenler,digoksin , bazı antidepresanlar ve bazı tansiyon ilaçları(kalsiyum kanal blokerleri)

Bu nedenle operasyon öncesinde gerekli hormon testleri, ayrıntılı bir muayene ve gerekirse ilave tetkikler istenir.

Erkeklerde meme liposuction operasyonu

Her iki meme kısmında liposuction kanüllerinin gireceği kadar küçük kesilerden fazla olan yağın alınması işlemi uygulanır. 1 saat süren ve genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Genellikle yatış gerekmez. Uyandığınızda meme kısımlarını kaplayan özel bir korse olduğunu görürsünüz. Bunu ameliyattan sonra en az 1 ay süre ile kullanmanız gereklidir. Bu dokunun yapışması ve ilave gevşeklik olmaması için gereklidir. Günlük pansuman yapılır. Ameliyattan 2-3 gün sonra kliniğe kontrole gelirsiniz ve aralıklı kontrollerle takibiniz sağlanır. Dikkat etmeniz gerekenler tarafımızca size ayrıntılı şekilde anlatılır.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı

Meme dokusu fazla ise uygun oranda bu doku çıkarılır ve uygun şekil verilir. Meme dokusunun ne oranda çıkarılacağı iyi planlanması gereken bir durumdur. Bu da cerrahın tecrübe ve başarısına kalacak bir durumdur. Ameliyat ve sonrasındaki süreç liposuction ameliyatı ile benzerdir. Yine korse kullanmak gerekir.

Erkekte meme liposuction operasyonu sonrası çok küçük kesilerden yapıldığı için iz kalma çok az olur. Eğer doku çıkarılma ameliyatı yapılmış ise yine küçük kesiler olacağı için iz konusu önemli bir problem olarak karşımız çıkmaz. Bazı durumlarda daha uzun süre özel korse kullanımını önerebiliriz.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.