Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı
Estetik Ameliyatlar

Karın Germe Ameliyatı (Tummy Tuck)

Yaşlanma , fazla kilo alma, karın cildinde gevşeklik, fazla sayıda doğum yapma gibi nedenlerle karın bölgesi fazlaca sarkabilir.

Diyet ve uygun egzersiz sonrası karın bölgenizdeki sarkma düzelmiyorsa karın germe uygun bir düzeltme işlem olabilir. Sadece karın germe ameliyatının kolaylıkla kilolardan kurtulma ameliyatı olmadığını bilmek gerekir. Karın germe ameliyatı daha fazla oranda kadınlarda yapılıyorsa da erkeklere de uygulanan bir ameliyattır.

Abdominoplasti yani diğer ismiyle karın germe,karın bölgesinde mevcut olan sarkma durumunu azaltarak , işlem esnasında karın kaslarını güçlendirerek daha düzgün yapıda bir karın ortaya çıkarmak için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyatta karın bölgesinde ameliyat öncesinde belirlenen fazla olan kısım cerrahi olarak alınır. Zayıf durumdaki karın ön duvar karın kasları plikasyon denilen işlemle orta hatta birleştirilerek güçlendirilir. Sonuçta daha estetik ve sarkması olmayan, fazlalıkları alınmış bir karın oluşturulur. Meydana gelecek olan dikiş izi ise bikini hattına gizlenerek özellikle kadınların bu büyük sıkıntısı da giderilmiş olur. Hastanın güzel sonuçlardan sonra kendini çok iyi hissettiği ve özgüveninin arttığı bir ameliyattır.

Diyete ve uygun şekilde spor yapmaya rağmen karın bölgesindeki problemi devam edenler, aşırı kilolu olmayanlar, normalde kilolu olmayıp karın bölgesi sarkık ve gevşek olanlar, ameliyattan sonra hemen hamile kalma gibi bir düşüncesi olmayanlar, hamilelik veya sık doğumlar sonrası karın bölgesinde sarkma olanlar bu ameliyat için uygun kişilerdir.

Karın germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

  • 1 ay öncesinden itibaren sigara bırakılmalı veya çok azaltılmalıdır çünkü sigara ameliyat sonrası cildin beslenmesini ileri derecede bozmaktadır. Ameliyat sonrasında da erken dönemde sigara kullanmamanız gerekir. Çünkü sigara cilt beslenmesini ileri derecede bozan bir alışkanlıktır.
  • Kan sulandırıcılar 2 hafta öncesinden kesilmelidir
  • Hipertansiyon için ilaç kullanıyorsanız ve kan şekeri regüle yani normal sınırlarda olmalıdır
  • Öncesinde mümkünse hasta verebildiğince kilo vermelidir
  • Hasta daha öncesinde karın bölgesinden bir işlem geçirdi ise bu bilinmeli ve ameliyat stratejisi ona göre belirlenmelidir. Ameliyata engel durumlar söz konusu olabilecektir.
  • Doğum sonrası karın germe ameliyatı zamanlaması da önemlidir. Hamilelik döneminde aldığınız kiloları vermeniz gerekir. Önceki halinize dönme süreniz de yaklaşık 1 yılı bulacağından bu süre geçtikten sonra bir karın germe ameliyatı olmanız daha uygundur.
  • Göbek fıtığı gibi aynı seansta tamir edilebilecek bir durum da varsa iyi değerlendirmek gerekir. Bazı fıtıklar karın germe ameliyatını daha komplike ve zor hale getirebilir.

Karın germe ameliyatı süreci ve ameliyat sonrası dikkat edilecek konular

Karın germe ameliyatı 2 farklı biçimde yapılmaktadır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğine dokunulmaz ve göbek deliği altındaki bölgedeki fazla ve sarkık kısım cerrahi olarak kesilerek çıkarılır ve bölge toparlanmış olur. Full (Tam) karın germe operasyonunda ise göbek deliğinin üzerine kadar çıkılır, karın kaslarına plikasyon denilen orta hatta toparlanma işlemi uygulanır. Fazla karın bölgesi alındıktan sonra göbek yeni yerine yerleştirilerek işlem tamamlanır.

Yaklaşık 4 saat süren ve genel anestezi ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Uyandığınızda korsenizi ve 2 adet ameliyat bölgesinde biriken sızıntıların dışarı atılmasını sağlayan drenleri görürsünüz. Hastanede 1 gün kalırsınız. Drenler yaklaşık 3 gün kalacak ve klinikteki kontrolünüzde çıkarılacaktır. Eriyen dikişlerle estetik bir dikişiniz olduğu için dikiş alınması gerekmez. 10 gün sonra cerrahınız uygun görürse banyo yapabilirsiniz. ilk 10 gün öne doğru eğilerek yürümeli ve dikişinizi asla germemelisiniz. Aynı zamanda dikiş hatlarınızı güneşte korumalısınız. Önemli bir konu da size verilecek olan korseyi en az 1 ay giymeniz gerekecektir. Kontrolünüzden 1 hafta sonra uçuş yapabilirsiniz. Dikiş çevresinde hafif morluk ve ödem gözlenebilecek durumlardır ve geçicidir. 1 yıl sonra iziniz de çok belirsiz hale gelecektir. İz için uygun zaman sonra özel kremler ve kullanılabilir. Size bu konuda bilgi verilecektir.

İlk 10 gün düz biçimde yatmanız önemlidir. İlk 3 ay spor yapmanızı önermiyorum. Uygun zaman sonrası sadece yürüme şeklinde bir aktivite yeterli olacaktır. Erken dönemde dikişlerin zorlanmaması çok önemlidir.

Şimdi randevu alın!

Sorularınız, randevu talepleriniz için aşağıdaki formdan bizimler iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.