Varis Tedavi

Varis nedir?

Bacaklarımızdaki toplar damarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönde temizlemesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarlarda kanın aşağıya doğru toplanmasını engelleyen kapakçıklar vardır. Kapakçıklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi etkisiyle aşağı yönde hareket etmesi sonucu toplardamalarda varis görüntüsü oluşur.

Varis Çeşitleri

Büyük varisler: Deri yüzeyinden çok net görülebilen varislerdir. Çapları genelde 5 mm’den büyüktür. Tedavisi için cerrahi müdahale gerekir.

Exotherme silgi varis cihazı

Orta büyüklükteki varisler: Deri yüzeyinden hafifçe belli olurlar. Renkleri yeşile yakındır. Çapları 3-5 mm arasında değişir. Skleroterapi yöntemi ile tedavileri mümkündür. Skleroterapide amaç varise bir iğne yardımıyla girip ilaç verilerek varisli damarın kapatılmasıdır. Varisler vücut için gerekli olmayan ve kan dolaşımını olumlu etkilemeyen damarlar olduğu için kapatılmasında herhangi bir sakıncası yoktur.

Kılcal varisler: Çapları 1-3 mm olan deri yüzeyinde çıkıntı yapmayan fakat kırmızı-mor gibi renklerde belli olan varislerdir. En sık karşılaştığımız varis problemidir. Tedavisinde non-invasiv lazer sistemi tercih edilir. Silgi lazer olarak bilinen diod lazer teknolojisi size kalıcı sonuçlar sunmaktadır. Başlıkta bulunan özel kamerası ile kılcal varisleri 10 kat büyüterek ekrana yansıtmaktadır. Bu teknoloji sayesinde hem kılcal varisleri doğru hedeflenmesi hem de çevre dokuların zarar görmemesi sağlanmış olur. Doktor ve hasta aynı ekranda tedavi sürecini takip edip varislerin silindiğini gözlemleyebilirler. Başlıkta bulunan özel soğutma sayesinde cilt yüzeyinin ısısını sabit tutan cihaz uygulama esnasında ağrı, sızı, yanma olmasını engeller ve konforlu bir tedavi süreci sağlar.