Kepçe Kulak Estetiği

Klasik yöntem kepçe kulak ameliyatları basit en fazla 1 saat süren lokal anestezi ile yapılabilen estetik müdahalelerdir. Ölümcül riskler taşımayan estetik ameliyatlardır.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır ?

Kepçe kulak ameliyatı genel olarak en basit anlatım şekli ile öne doğru yayvanlaşan kulak kıkırdağını estetik bir ameliyat ile keserek veya fala kıkırdak alınarak kulağın arkaya doğru itilmesi olayıdır. Kepçe kulak ameliyatları her yaştan herkes için rahatlıkla yapılabilir. Alt limit 6 dır. Ve genelde yaş grubu 7-8 yaşlarıdır.

Kepçe kulak sorunu olan bir çocuğun okula başlamadan bu ameliyatı yapması gerekir. Bunun nedeni arkadaşları arasında kulakları yüzünden dalga geçilmesini engellemektir. Bu dalga ve takılmalar küçük yaşlarda o çocukları oldukça çok etkiler. Bu yüzden büyümesinde ve psikolojisinde rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden bu ameliyatı en erken zaman da yapmakta fayda vardır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Kepçe kulak estetiği sonrasında bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj ortalama olarak bir hafta orada kalacaktır. Bu süre sonrasında doktora yapılan kontrol ziyareti ile hem kulakların son durumu gözden geçirilir. Hemde bandaj atılarak hasta kepçe olmayan kulakları ile normal hayatına devam eder.

Bandajın kullanıldığı bu süre de sudan ve fiziksel temaslardan kulakları korumak gerekir. Çünkü verilebilecek bir fiziksel temas, ileride kulaklarda sorunlara neden olabilir.

Kepçe kulak ameliyatı başarı oranı

Bu başarı cerrahın deneyimi ile ilişkilidir.

Kepçe kulaklar ameliyatsız düzelir mi ?

Kepçe kulak düzeltilmesi başarılı biçimde sadece ameliyatla mümkündür. Diğer yöntemler önerilmeyen, başarısı düşük ve zararlı olabilecek yöntemlerdir.