Ameliyat İzleriniz Kabus Olmasın

  • Yara ve ameliyat izlerinin düzeltilmesi estetik cerrahinin en fazla talep edilen ameliyatlarından biridir. Burada amaçlanan, yara izinin dikkat çekmemesini sağlamaktır, tamamen yok etmek değildir. Hiç bir yöntemle bir yara izini tamamen yok edemezsiniz. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik ile yok edilebildiği şeklinde yanlış bir inanış vardır. Tüm ameliyatlardan ya da yaralanmalardan sonra dikiş atılan yerlerde iz kalır. Kalan yara izi aslında fizyolojik bir olaydır, tamamen doğaldır, iyileşen yaranın geride kalan artığıdır; fakat görünüşü bozduğu için sıkça düzeltilmesi istenir. Aslında estetik cerrahide yapılan, kalacak izin en az görüneceği, nispeten gizli bir yerde olmasını sağlamak ve dikişin mümkün olduğu kadar düzgün atılmasını sağlamaktır; eğer iz, bir yaralanma sonucu oluşmuşsa bu izi daha az dikkat çekecek hale getirmekdir.
  •  Burun estetiği, liposuction gibi bazı estetik ameliyatlar da hakikaten görünür bir iz kalmamaktadır, çünkü ameliyatta yapılacak kesiyi cerrah gizli bir yerden yapar ve kalan iz görünmeyen bir yerde kalır. Örneğin, burun estetiğinde tüm ameliyat burun deliği içinden yapıldığı için dışarıdan görülebilir bir iz olmaz. Yağ alma ameliyatında da liposuction kanülleri bikini içinde kalan kısımlara ya da göbek içine yapılan birer santimlik kesiklerden yerleştirilir. Yağ alma işlemi sonunda dikilen bu birer santimlik kesilerden geriye görülür bir iz kalmaz. Kazalara bağlı yaralanmalarda ya da apendisit, guatr ya da mide ameliyatı gibi ameliyatlardan kalan dikiş izleri ise farklıdır. Bu ameliyat izleri görünür yerlerde kalabilir. Bir trafik kazasında yanağı kesilmiş birisine ne yapılırsa yapılsın yanağında hafif bir iz kalacaktır. Estetik cerrahi tabii ki bu tarz yara izleri karşısında tamamen çaresiz de değildir.
  • Z-plasty, w-plasty, çift ters z-plasty, eksizyon-sütür gibi bir çok yara izi revizyonu tekniği vardır. Estetik cerrahi prensiplerine uyarak yapılan yara revizyonlarından son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Doktorunuz yara izini değerlendirdikten sonra yapılabilecekleri size sunar. Bu tip yara revizyonu gibi ameliyatlar bazen birden çok ameliyat ve tam sonucu alabilmek için uzun bir dönem gerektirebilir. Doktorunuzun önerilerine uymanız ve sabırlı olmanız gerekir. Yara iyileşmesi aylar, yıllar sürdüğü için her estetik düzeltme sonrasında yaranın toparlaması için en az 6 ay beklemek gerekir, çünkü cerrahi olarak düzeltilen yarada yara iyileşmesi süreci sıfırdan başlayacaktır. İyi bir sonuç elde etmek için sabırlı olmak birinci şarttır.
  •  İyileşme döneminde yapılacak medikal işlemlerin başında son dönemlerde iyi sonuç veren hyaluronik asit süksinik asit kombinasyon enjeksiyon uygulamaları gelmektedir. Normalde cilt gençleştirme ve deriyi yeniden oluşturma amacıyla kullanılan bu uygulama ,var olan bir izi düzeltmek amacıyla operasyon öncesi ve sonrası yapılabilir. Hyaluronik asit süksinik asit kombinasyon uygulaması derinin yeniden yapılanması desteğini yaparken bu sırada operasyon yapılır ve iz oluşumu en aza indirilmeye çalışılır. Estetik operasyonlar öncesi izin olabileceği bölgeye yapılan hyaluronik asit süksinik asit kombinasyon enjeksiyonların yara iyileşmesinde etkili olduğu deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. HYALUAL Enstitü nün bu amaçla yapılmış tıbbi çalışmaları mevcuttur. Estetik ameliyat sonrası da bu enjeksiyonlar uygulanarak yara izi ile mücadele edilebilir.